Puutarha

Mari

Puu ei pysy pystyssä

Minulla on pihassa 4-5 metriä korkea ruotsinpihlaja. Runko ei ole suora ja nyt kun latvus on todella komea, puu ei pysy pystyssä. Onko mitään enää tehtävissä? Puu on ollut aina tuettuna, mutta aikaisemmat tuet eivät enää riittäneetkään. Hinausköysi palotikkaisiin ankkuroituna pelasti tilanteen toistaiseksi. Voiko juuria jotenkin vielä auttaa vai pitääkö tyvi valaa betoniin. En millään raaskisi kaataa puuta.

Sinikka Neuvonen

2010-02-01

Syitä puun juuriston huonoon kuntoon kannattaa pohtia. Kuivassa kivennäismaassa paikalleen jätetty paakkukangas voi säilyä maatumatta ja estää pahasti juurten kasvua. Verkkopussiin esipakatun taimen tai yli-ikäisen astiataimen juuret voivat olla niin sykkyrällä, että ne eivät kunnolla pääse levittäytymään vuosienkaan kuluessa. Taimistolla puuta nostettaessa juuripaakkuun on saattanut jäädä vain yksi vinoon kasvava juurentynkä ja niin heikot sivujuuret, ettei puu ole päässyt kunnolla ankkuroitumaan. Ojamyyräkin on saattanut kaivella ja tuhota juuristoa. Voi myös olla, että juuristo on huonon maaperän vuoksi kehittynyt toispuoleiseksi eikä siksi pysty pitämään pystyssä laajalatvaiseksi kasvanutta puuta.

Jos syy löytyy huonosta maaperästä, voit vieläkin parantaa kasvuoloja. Kaivele varovasti maata siltä puolelta, joka tuntuisi juurettomalta. Jos löydät taimen pakkausjäänteitä, revi ne pois. Kaiva pois tiukka savimaa ja isot kivet ja vaihda tilalle paksulti kuohkeaa multaa ainakin metrin etäisyydeltä rungosta. Tue puu 2-3 jämerällä vinoon asennettavalla tukiseipäällä, jotka sidot pehmustettuun runkoon 1,5-2 metrin korkeudella. Tuet saavat olla paikallaan vähintään 2-3 vuotta. Kevennä saman tien latvusta poistamalla sieltä muutamia suuria haaroja tyveään myöten.

Sulje

Uudet kommentit

Kommentoi

Mainos

Tiivin mallisto jakautuu kolmeen tyylisuuntaan; moderni, skandinaavinen ja klassinen. Valitse tyylisi ja räätälöi itsellesi sopivat ikkunat ja ovet!
Lisätietoja
MDF-runkoinen Halltex Laatta. Saumoissa sen salaisuus.
Lisätietoja
HB-IsoVallikivistä valmistuvat kätevästi aidat ja suoja-aitaukset sekä kukkapenkit ja istutusalueiden rajausvallit. Saatavana on myös kansilevy, jolla luot todella viimeistellyn lopputuloksen.
Lue lisää
Kuhmon Puupalvelun laadukas ulkokäymälä on valmistettu yhteensopivaksi Biolanin 200L kompostikäymälän kanssa. Myös tukevarakenteiset säilytyslaatikot eri käyttötarkoituksiin. Toimitus elementteinä, kasausta vaille valmiina!
Lisätietoja