Helppoon ja turvalliseen käyttöön suunniteltu Vestellin Biopuhdistaja 3 on omakotitalojen ja mökkien harmaille jätevesille suunniteltu harmaavesipuhdistaja, joka puhdistaa WC-vesiä lukuunottamatta kaikki jätevedet. Huolellisesti suunnitellun ja patentoidun rakenteensa ansiosta harmaat vedet puhdistetaan yhdessä säiliössä ilman saostussäiliöitä tai erillistä kenttää. Biopuhdistajassa ei myöskään ole vaihdettavia suodattimia. Biopuhdistajan saavuttama korkein puhdistustaso, pieni tilantarve ja vain 5 cm korkeusero tulevan ja lähtevän viemärin välillä ratkaisee ongelmia monissa kohteissa. Se soveltuu sellaisenaan myös talvikäyttöön.
Autohuoltoalan yrittäjä Esa Schroderuksen Hämeenkyrön Jumesniemeen rakentama upea hirsitalo Villa Kesäranta on ollut esillä medioissa ja herättänyt positiivista huomiota. Schroderus suunnitteli talonsa itse.
Esa valitsi jätevesijärjestelmäkseen kaksoisviemäröinnin, jossa harmaat vedet puhdistetaan Vestellin Biopuhdistajassa ja wc-vedet ohjataan 10m³ umpisäiliöön.
MAINOSEsan videokommentit yhteistyöstä Vestellin kanssa voit katsoa täältä >
Pääset tutustumaan Esan projektiin kokonaisuudessaan Kontion blogista >
Kesä on jo tullut ja jätevesijärjestelmien asennukset ovat jo vauhdikkaasti käynnissä. Asiakkaamme Kangasalta toimitti meille kohteestaan asennuskuvia. Hän valitsi mökilleen Biopuhdistaja 3:n harmaille jätevesille ja 5m³ matalan umpisäiliön wc-jätevesille.
Biopuhdistaja 3 ja 5m³ -matala umpisäiliö voidaan asentaa hyvin pieneen tilaan. Umpisäiliö voidaan nostaa paikalleen kaivinkoneella tai erillisellä HIAB -nostimella. Näkyviin kokonaisuudesta jää vain Biopuhdistajan kansi ja umpisäiliön tyhjennysputki.
Muihin asiakkaidemme kohteisiin voit tutustua tästä >
Tutustu asiakastarinoihin ja asiakastyytyväisyyskyselyn tuloksiin Sata tarinaa Vestellistä -sivulta >
MAINOSVoit katsoa videoita asiakkaidemme projekteista Asiakastarinoita -sivulta >