Ennusteiden mukaan joulu on valkea tänä vuonna Etelä-Suomessakin.
Mikäpä mukavampaa, muutama senttikin jo riittää tunnelmanluomiseen – ja nopeimmille hiihtokauden avaamiseen. Todellista lumen lumoa löytyy taatusti ainakin Käsivarren Lapista, jossa lumiennätykset lyötiin jo marraskuussa.
Kosteanviileän kauden havumetsässä on silloin satumaista: sammaleet ovat muhkeampia, kuusen havut pehmeämpiä ja varvut koristeellisempia kuin koskaan. Silloin on elvyttävää kulkea metsässä otsalampun kanssa.
Olipa joulu valkea, vihreä tai musta, pimeän hiipiessä on hyvä syy sytyttää elävät tulet pihapiiriin. Lyhtyihin tarkoitettuja öljykynttilöitä ei pidä polttaa sisällä eikä edes parvekkeella, ne ovat vain ulkokäyttöön.
MAINOSIsoimmat niistä palavat jopa 120 tuntia eli 5 vuorokautta vaikkapa yhteen menoon – ihana yllätys illan hämyssä, kun tuli alkaa kajastaa omia aikojaan.
Sanomalehteä talteen puutarhatöitä varten >
Tee ainakin tämä joulukuussa >
MAINOS