Pientalon herkkusuut – herkkusuiden carpaccio

Niin arkeen kuin juhlaankin taipuva carpaccio valmistuu käden käänteessä, kunhan liha on pakkasessa hyvissä ajoin ja jäisestä lihasta saa leikattua riittävän ohuita viipaleita.
Carpaccio
- 300 g sisäfileetä (esim. härkä)
- ripaus sormisuolaa
- ripaus mustapippuria
- 2 rkl oliiviöljyä
- kourallinen rucolaa
- 25 g parmesaanilastuja
- pinjansiemeniä
Balsamicosiirappi
- 2 dl tummaa balsamicoa
- 2 dl sokeria
- Puhdista sisäfilee kalvoista, kääri tiukasti kelmuun ja laita se pakastimeen 1–2 tunniksi.
- Valmista ensin balsamicosiirappi. Mittaa siirappiainekset kattilaan ja keitä hetki, kunnes liemi on siirappimaista. Varo keittämästä liian pitkään tai siirappi jäykistyy liikaa. Anna jäähtyä.
- Ota liha pakastimesta ja leikkaa se terävällä veitsellä erittäin ohuiksi viipaleiksi. Asettele viipaleet lautaselle.
- Ripottele sormisuolaa ja rouhi mustapippuria viipaleiden päälle. Paahda pinjansiemeniä hetki kuumalla pannulla ja ripottele ne lihaviipaleiden päälle. Lisää parmesaanilastut ja rucola, viimeistele balsamicosiirapilla ja oliiviöljyllä.
Kuva: Maru Lemmetty
Voisit olla kiinnostunut myös näistä aiheista:
alkuruoka Pientalon herkkusuut resepti reseptit ruokaohje ruokareseptitLisää samasta aiheesta
Tuotehaku
Hae pientaloasumisen tuotteita ja lisätietoja