Mökkitalkkarit Riitta ja Jaakko ovat mökkeilleet Porvoon ulkosaaristossa jo 15 vuotta. Saaren kaivon vesi osoittautui juomakelvottomaksi, joten alussa juomavedet kuljetettiin kaupungista. Sitten saareen hankittiin Solar Water Solutionsin vedenpuhdistuslaite, joka poistaa vedestä suolan ja kaikki epäpuhtaudet.
Vedenpuhdistuslaite toimii aurinkoenergialla tuottaen 60 litraa tunnissa hyvää juomavettä suoraan Itämerestä.
– SolarRO-vedentekolaitteen ansiosta voimme viettää pidempiäkin aikoja mökillä, eikä sinne tarvitse enää kantaa vettä, Riitta kertoo.
– Saamme hyvänmakuista juomavettä helposti ja edullisesti. Ekologiset asiat ovat entistä tärkeämpiä, ja on loistojuttu, että laitteisto toimii aurinkosähköllä. On myös ihana tiskata hyvällä vedellä, eikä keitetyllä merivedellä.
Kun Riitan ja Jaakon lapsenlapset tulevat käymään saaressa, vedentekolaite on hyödyksi myös saunalla: käänteisosmoositeknologia puhdistaa merivedestä suolan lisäksi turvallisesti myös levämyrkyt. Jos meressä on sinilevää, vettä ei suositella käytettävän pesuvetenä eikä sitä saa käyttää löylyvetenä, joten vedenpuhdistuslaitteesta on iso hyöty.
SolarRO tekee mökkirannan merivedestä juomakelpoista vettä, mutta lisäksi se puhdistaa kehnon porakaivo- tai rengaskaivoveden. Puhdasta juoma- ja käyttövettä syntyy ympäristöystävällisesti aurinkoenergialla, kuten Riitan ja Jaakon mökillä, mutta myös verkkovirran käyttö on mahdollista.
Jo yli 200 suomalaista mökkeilijää on valinnut SolarRO-laitteen.
SolarRO-vedenpuhdistuslaitteet ovat kotimaista laitteita, jotka on kehitetty ja valmistettu Suomessa laadukkaista komponenteista. Ruokaviraston hyväksymä laboratorio on testannut SolarRO:n tuottaman veden ja todennut sen korkealuokkaiseksi sekä juomavedelle asetetut laatuvaatimukset täyttäväksi.
Laitteessa on eri kokoluokkia. Omaan käyttöön sopiva malli valitaan sen mukaan, miten paljon puhdasta vettä mökillä tai omakotitalossa tarvitaan:
SolarRO MINI on helppo kytkeä suoraan aurinkopaneeliin, verkkovirtaan tai generaattoriin. Laitteen huollon voi tehdä vaivatta itse: esisuodattimet tulee vaihtaa kohteen raakaveden likaisuuden mukaan, tyypillisesti yhden–kolmen kuukauden välein, ja käänteisosmoosikalvot kolmen–viiden vuoden välein.
SolarRO MINI -laitteen puhdistusteknologia perustuu käänteisosmoosimenetelmään, jossa erotetaan raakaveteen liuenneet suolat ja epäpuhtaudet. Laite poistaa vedestä suolan, bakteerit, virukset, lääkejäämät, fluoridit, radonin, mikromuovit ja muut haitalliset aineet.
Prosessin lopuksi vesi kulkee aktiivihiilisuodattimen ja UV-desinfiointilaitteen läpi varmistaen veden hyvän maun ja täydellisen puhtauden. Vedestä tulee laadultaan erinomaista ja hyvänmakuista, eikä puhdistusprosessissa käytetä kemikaaleja.