Ekorakentaminen, osa 5: sokkelin muuraus

Ekorakentaminen-sarjassa seurataan astetta ekologisemman talon rakentamisen vaiheita ja valintoja. Hengittävät rakenteet, uusiutuvan energian hyödyntäminen ja painovoimainen ilmanvaihto ovat rakenteilla olevan ekomman talon kulmakiviä. Viidennessä osassa tehdään sokkelin muuraus.
Lokakuun lopulla 2016 aloitettiin sokkelin muuraus anturoiden päälle. Pidin yhden iltapäivän vapaata leipätyöstä ja pääsin kantamaan harkkoja muurareille. Olipa mukavaa tehdä oikeita töitä! Tähän asti olen käyttänyt betonimyllyä vain multaseosten tekemiseen, mutta nyt sain lapioida ihan oikeaa kuraa, tai siis muurauslaastia.
Talon sokkeli on nyt valmis, mutta koska harkot loppuivat vähän kesken, varaston sokkelia päästään jatkamaan vasta myöhemmin.
Samaan aikaan, kun perustuksia muurataan, kulisseissa tutustutaan ikkuna- ja ovitarjouksiin, ideoidaan väliovia ja suunnitellaan saunaa. Saunasta kerronkin seuraavassa postauksessa vähän lisää.

Peruskiven muuraus.

Ensimmäinen kerros valmistuu.

Muurarille valmiina toinen kerros harkkoja.

Luotisuoraa.

Raudat paikoillaan ennen seuraavan kerroksen muuraamista.

Pilarien sijaan pohja muurataankin harkoista.

Talon sokkeli on valmis.
Teksti ja kuvat: Ekompi-blogin Riikka
Voisit olla kiinnostunut myös näistä aiheista:
antura harkkoperustus muuraus perustukset sokkeli sokkelin muurausLisää samasta aiheesta
Tuotehaku
Hae pientaloasumisen tuotteita ja lisätietoja